علائم و نشانه‌های اتیسم پیش از 2 سالگی اتیسم در سال‌های اول زندگی خود را نشان می‌دهد به صورتی که 50 درصد والدین پیش از 12 ماهگی و 80 تا 90 درصد والدین پیش از 24 ماهگی متوجه علائم این اختلال در کودکشان می‌گردند. فرد مبتلا با چالشهای رفتاری و اجتماعی زیادی رو به روست، مشکلاتی چون رفتارهای تکراری وعدم ارتباط با دنیای اطراف ونقایص گفتاری از این جمله هستند. علائم روشنتر اتیسم در سنین بین 2 تا 3 سالگی خود را نشان می‌دهد ولی محققین در حال بررسی و کار بر روی علائم تا پیش از 18 ماهگی هستند و به نتایج تقریباً قابل استنادی نیز دست یافته‌اند. مهم‌ترین نکته در مورد کودکان اوتیستیک، تشخیص به هنگام این اختلال است تا بتوان با استفاده از تکنیک‌ها و رویکردهای استاندارد از دوره حساس رشد این کودکان نهایت استفاده را نمود و نقایص به وجود آمده توسط این اختلال را جبران یا پیشگیری کرد. به همین دلیل است که تشخیص بموقع برای کودک دارای اتیسم حیاتی است. برای همین منظور والدین می‌بایستی تا پیش از 2 سالگی به علائم زیر توجه کنند البته برخی ازاین علائم ممکن است در کودکان دارای فرایند رشد عادی نیز دیده شود ولی در کودکان مشکوک به اتیسم به صورت حداکثری مشاهده می‌گردد.

این علائم به شرح زیر است:

تا 5 ماهگی هیچ لبخند اجتماعی یا رفتاری که نشان دهنده شادی در اثر ارتباط با دیگران باشد در وی مشاهده نگردد.

تا 6 ماهگی نمی‌خندد.

تا 6 ماهگی هیچ ارتباط چشمی در کودک مشاهده نگردد و یا به صورت کاملاً محدود وجود داشته باشد.

تا 8 ماهگی توجه ای به بازی‌های دالی یا داکی ندارد و از ان لذت نمی‌برد.

تا 9 ماهگی هیچ آوا یا غان وغونی وجود ندارد و همچنان کودک بدون لبخند است و ارتباط غیر کلامی نیز وجود ندارد. در این سن کودک اوا و یا حالات چهره دیگران را نیز تقلید نکند.

تا 12 ماهگی هیچگونه علامتی برای برقراری ارتباط غیر کلامی مانند اشاره برای درخواست کردن یا نشان دادن وجود نداشته باشد.

تا 12 ماهگی کودک هیچگونه پاسخی به نام خود نشان ندهد.

تا 12 ماهگی برای ارامش و یا رفع نیاز به دنبال پدر و مادر خود نمی‌گردد.

تا 16 ماهگی کودک هیچ کلمه‌ای نگوید.

تا 18 ماهگی به صورت معمول بازی نکند.

تا 24 ماهگی کودک هیچ جمله معنی دار دوکلمه‌ای نگوید.

و در نهایت هرگونه پسروی در مهارت گفتاری، اجتماعی و ارتباطی بعد از یک تا دو سالگی.

والدین گرامی در صورت مشاهده علام ذکر شده، می‌توانید با مطالعه مقاله ماساژ و تمرینات حرکتی برای نوزادان در خطر اختلال رشد (تمرینات مادر و کودک زیر یک سال) و اجرای دستورالعمل‌های کاربردی در این متن شرایط بهتری را برای کودک خود ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.